Levine inc., which produces a single product, has prepared the

Levine Inc., which produces a single product, has prepared the following standard cost sheet for one unit of the product.

Direct materials (9 pounds at $2.20 per pound)   $19.80
Direct labor (1 hours at $11.00 per hour)   $11.00

During the month of April, the company manufactures 310 units and incurs the following actual costs.

Direct materials purchased and used (1,600 pounds)   $3,680
Direct labor (330 hours)   $3,564

Compute the total, price, and quantity variances for materials and labor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>